Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama aslında birçok mesleğin toplandığı bir alandır. Dijital Pazarlama Uzmanı dediğimiz kişiler Dijital Pazarlama’nın içindeki tüm alt meslekler hakkında bilgiye sahip olmakla beraber tüm işlemlerini sorunsuz yapabilmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Dijital Pazarlama Maaş aralıkları günümüzde çok tatmin edici bir seviyede değildir. Tabi bu maaş aralığı ajanstan ajansa değişiklik gösterecektir. Yinede senin için ortalama olarak dijital pazarlama uzmanı maaşı listesi hazırladım.

Düşük (Aylık)Yüksek (Aylık)
7.500 TL10.000 TL

Dijital Pazarlama Uzmanı pozisyonunda çalışanların %18’inin ankete katılımı sonucu ortaya çıkan sonuçlara göre hazırlanmıştır. 

Dijital Pazarlama Nerede Kullanılır?

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Geleneksel pazarlamaya kıyasla çok daha zor ve geniş bir kitleye hitap eden dijital pazarlama günümüzde neredeyse her alanda kullanılıyor.

Özellikle işini dijitale taşıyan küçük/büyük her türlü işletmenin attığı ilk adımlardan bir tanesi bir dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya başlamaktır.

Dijital Pazarlama Meslekleri Nelerdir?

İçeriğin bu kısmında dijital pazarlama çatısı altında toplanan meslek gruplarını öğreneceksiniz.

PPC ve Performans Pazarlama

PPC & Performans Pazarlama
PPC & Performans Pazarlama

PPC & Performans Pazarlama tıpkı TV de reklam vermek gibi aradaki tek fark dijital dünyanın tv ekranlarında reklam veriliyor olmasıdır.

Performans pazarlama ulaşamayacağınız insan ve sektör yoktur! Performans pazarlamanın gücü hafife alınacak bir güç değildi. Çünkü 2022 dünyasında herkes sosyal medya ve internet kullanıyor. 

İnsanların gezmiş olduğu sosyal medya platformları dahil olmak üzere indexlenen internetin tamamında kullanıcıların İlgi alanları, Davranışsal hareketleri, sevdiği hobiler ve diğer sevdiği şeyler gibi birçok alışkanlığı toplanıyor. 

Toplanan bu veriler Facebook(Meta), Google gibi platformların reklam için kullandıkları panellerde yapay zeka tarafından PPC & Performans Pazarlama Uzmanının müşterisi için belirlemiş olduğu nitelikler doğrultusunda analiz ediliyor. Ve son olarak tüm analiz sonrasında hedef kitle hedeflemeleri yapılıp reklam çıkılıyor.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle internet üzerinde gezen herkesin kullanıcı alışkanlığı ve davranışsal alışkanlıklarının toplanması sonrasında reklam panelleri tarafından belirli nitelikler kapsamında filtrelenmiş olmasıdır.

Örneğim; “18 – 36 yaş aralığında yeni işe başlamış ve ofiste çalışan kişiler” Bu özelliklerin olduğu bir hedef kitle oluşturulduğunu var sayalım. Toplanan tüm veriler buna göre ayrıştırılır ve ayrıştırılan hedef kitleye reklam çıkılır. Böylece çıkılan reklam ile takım elbise satan bir firmanın satışları artar.

Reklam Panelleri Nedir ve Hangileri Kullanılır?

Google, Facebook (META) gibi büyük kullanıcı verisine sahip şirketlerin kendilerine özel yapay zeka destekli reklam panelleri vardır. Bu panellerden en büyükleri şunlardır;

  • Google Ads
  • Facebook (Meta) Ads
  • Linkedin Ads
  • Tiktok Ads
  • Twitter Ads
  • Apple Search Ads

Yukarı listelemiş olduğum bu paneller dünyanın en büyük reklam panelleridir. Sektörden sektöre hangisinin kullanılacağı değişir. 

Örneğim; Yeni açılan bir şirket adını duyurmak istediğinde Google, Facebook (Meta) ve Linkedin Ads kullanır.

Dijital Dünyanın TV Ekranları Nelerdir?

Sosyal medya olarak bildiğimiz bu ekranlar tıpkı tv ekranları gibi milyarlarca insana ulaşıyor. Hatta geleneksel TV ekranlarından daha fazla kişiye ulaşıyor diyebiliriz. Bunun en büyük sebebi herkesin mobil cihaz ile birlikte internet kullanıyor olmasıdır.

Performans Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Performans Pazarlama Uzmanı Maaşı ortalama olarak 15.500 TL ile 20.500 TL aralığındadır. İlgili maaş aralığı tablosu aşağıdadır.

Düşük (Aylık)Yüksek (Aylık)
15.500 TL20.500 TL

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO dijital pazarlama alanının en bilindik mesleklerinden biridir. SEO çalışmasını seo ajansları veya seo uzmanı dediğimiz kişiler tarafından yapılır. 

SEO tek sefere mahsus alınacak bir hizmet değildir. SEO bir web sitenin müşteri tarafından belirlenen anahtar kelimelerde google sıralamasında en üstte çıkmak için yapılan çalışmaya verilen isimdir. 

SEO çalışması ile sıralama kazanan sitenin sıralamada kalma süresi daha uzundur. Bunun sebebi ise seo çalışması yapılan sitenin belli başlı metrik puanına sahip olmasıdır. Ancak dediğim gibi bir iki ay alınıp sonradan bırakılacak bir hizmet değildir. Eğer bu şekilde kısa süreli seo hizmeti alınırsa yarardan çok zararı olur.

SEO Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

SEO Uzmanı olacak kişiler için ortalama olarak seo uzmanı maaşı bilgisini paylaşıyorum.

Ortalama Maaş (Aylık)En Düşük Maaş (Aylık)En Yüksek Maaş (Aylık)
8.630 TL6.500 TL14.460 TL

SEO’nun ne olduğu ile ilgili detaylı makale için → inovatif360.com/seo/ bağlanısına tıklamalısın.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi mesleği günümüzde çok yanlış anlaşılıyor. Bir sosyal medya hesabının paylaşımlarını yapmak, hikaye yüklemek sosyal medya yönetimi yapmak veya sosyal medya uzmanı olmak değildir.

Sosyal medya uzmanı kişiler müşterilerinin sosyal medya hesaplarını yönetmenin yanı sıra post fikirleri vererek bu postların hazırlanma aşamasından paylaşım aşamasına kadar tüm organizasyonu yöneten kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı olmayı düşünen kişilerin merak ettiği ilk sorulardan bir tanesi maaş bilgisidir. Sosyal medya uzmanı maaş bilgisi.

Düşük (Aylık)Yüksek (Aylık)
5.500 TL10.000 TL

Web Geliştirme

Web geliştirme denince akla ilk gelen yazılım sektörü ancak günümüzde WordPress gibi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) ismini verdiğimiz hazır altyapılar kullanılıyor.

WordPress Nedir?

WordPress verilerine göre internet dünyasındaki sitelerin %46’sı WordPress altyapısını kullanıyor.

Ek olarak WordPress kullanan bir çok firma var bunlara örnek olarak;

  • Disney+
  • Spotify
  • Netflix
  • Sony Music

Firmalarını örnek olarka verebilirim.

WordPress Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Düşük (Aylık)Yüksek (Aylık)
6.500 TL12.000 TL

İçerik Pazarlama (İçerik Yazarı)

SEO Uzmanları ve web site sahipleri ile sık sık iş yapan içerik pazarlama uzmanları yani içerik yazarları SEO Uzmanı mesleği kadar popülerdir. 

İçerik yazarları özellikle seo uzmanlarına çok lazım. Bunun sebebi seo da içerik kalitesinin çok önemli olmasıdır.

Google’ın en son yayınladığı faydalı içerik güncellemesi ile artık trafik için hazırlanan içerikleri dikkate almayacağı ve bu içeriklere sahip sitelerin cezalandırılacağına dair bir açıklama yapıldı. Bu yüzden içerik yazarları yani içerik pazarlama uzmanları site sahipleri ve seo uzmanlarının vazgeçilmezi oluyor.

İçerik Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

İçerik yazarı maaşı hakkında ortalama içerik pazarlama uzmanı maaşı hakkında bir bilgi vermek istiyorum. İçerik yazarları yazılacak olan içeriğin türü, içerik adedi ve kelime sayısına göre aldığı maaş değişiklik gösterir.

Düşük (Aylık)Yüksek (Aylık)
7.500 TL10.000 TL

Dijital Pazarlama Neden Tercih Ediliyor?

Günümüzde her türlü işletme dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak zorunda. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi COVID-19 Pandemisi ve kapanma süreciyle birlikte gelen yeni kullanıcı alışkanlıklarıdır. 

COVID-19 Pandemi döneminden önce dijital pazarlama yine işletmelerin ilk tercihi oluyordu. Bunun sebebi ise yukarıda söylemiş olduğum pandemi döneminden bağımsız olarak dijital dünyanın gücüdür. 

Şöyle düşünün işletmeniz var ancak tv de reklam vermenin maliyeti çok yüksek. Durumla karşılaşıldığında daha uygun fiyatlı reklam çözümü gerekiyor. Tamda bu yüzden geleneksel pazarlamaya kıyasla dijital pazarlama daha uygun fiyatlı.