İnavosyonu Yakalayın

İnovatif360'ın Profesyonel ekibi ile tanışıp profesyonel hizmet almak için hemen arayın.

0 530 443 44 43

İnovasyon bir telefon kadar yakınında.

Etsy Nedir? ve Satışları Nasıl Arttırırım

Etsy satış amacıyla tercih edilen platformlardan biridir. Dünyanın her yerinden kullanıcının kolaylıkla tercih edebileceği bu platform, online bir şekilde e-ticaret yapmaya olanak sağlar. Bu sayede üreticiler veya pazarlayıcı firmalar, etsy üzerinden çok daha kısa süre içerisinde satış yapabilir. Ancak Etsy satış sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

etsy nedir
Etsy Nedir?

Bu noktalar, firmaların daha çok ürün satışı yapabilmesini ve geniş süreler içerisinde daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesini sağlar. Satış rakamlarının arttırılması için de kullanılabilecek birçok Etsy satış yöntemleri ve teknikleri bulunmaktadır. Ancak Etsy üzerinden her kategoride satış yapabilmeniz mümkün değildir. Bu platformda satış yapılacak ürün kategorileri sınırlıdır.

Etsy Nedir?

Etsy, son dönemde sıklıkla tercih edilen e-ticaret platformlarından biridir. Bu site sayesinde ürünleri sadece yurt içerisinde değil aynı zamanda yurt dışına da satabilmeniz mümkündür. Bu sayede Etsy satış yapmak ve ihracat potansiyelini arttırmanız mümkündür.

Etsy satış platformu, satılan ürünler ve kategori açısından diğer platformlarda biraz daha farklıdır. Bu dijital platformda daha çok çeşitli dijital ürünler, vintage ürünler, antika eşyalar, el yapımı eşyalar ve benzer ürünler satışa çıkarılmaktadır. Özellikle burada ürün satabilmeniz için satmak istediğiniz objenin veya eşyanın orijinal ve el yapımı olması gerekmektedir.

Etsy; daha çok sanatsal değeri bulunan ve orijinal olarak değerlendirilebilecek ürünlerin yer aldığı, satışa sunulduğu bir sitedir. Bu ürünleri dünya genelinde ve ülkenizde bulunan kullanıcılara satmanız Etsy sayesinde mümkündür.

Etsy’de E-Ticaret Mağazası Nasıl Açılır?

Etsy satış işlemlerinin açılması ve bu platform üzerinden satış yapabilmeniz için öncelik olarak bir mağaza açmanız gerekmektedir. Etsy’de mağaza açmak oldukça kolay ve basit işlemlerin ardından mümkündür. E ticaret mağazası açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  • İlk olarak etsy.com alışveriş sitesine bağlanın.
  • Ardından ana sayfada yer alan “Sell on Etsy” seçeneğine tıklayın ve açılan sayfada “Open your Etsy seçeneğini tercih edin.
  • Sonrasında e-posta adresinizi ve bilgilerinizi girin.
  • Hesabınıza posta gönderilecektir. Mail’i açın ve bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirin.
  • Ardından mağaza yönetim paneline girin ve burada mağazanız için istediğiniz ayarlamaları yapın. (Dil seçimi, para birimi tercihi ve ülke)
  • Sonrasında mağaza isminizi belirleyin ve düzenleyerek kaydedin.
  • “Add a listing” butonuna tıklayın. Buradan ürünlerinizi ve bilgilerinizi web sitesine yükleyebilirsiniz.
  • Ardından kargo tercihlerinizi belirtin.
  • Son adımda “Tags” bölümüne hedef kitleniz ile alakalı etiketler girin. Ardından satış yapacağınız malzeme türünü de seçin. Bu adım müşterilere ulaşmanız açısından fazlasıyla önemlidir.

Yukarıdaki adımları takip ederek Etsy satış işlemlerine kolaylıkla başlayabilirsiniz. Mağaza açma aşamasında bilgileri eksiksiz ve doğru girmeyi unutmayın. Bu nokta güvenilir bir şekilde satış yapabilmeniz açısından fazlasıyla önemlidir.

Etsy’de Satış Arttırma Yolları Nelerdir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Etsy satış işlemleriniz ve performansınız başlangıç aşamasında pek de hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. Bu durum birçok sebepten kaynaklı olarak meydana gelebilir. Ancak bazı adımlar ve yolları takip ederek Etsy satış rakamlarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz. Peki Etsy’de satış arttırma yolları nelerdir? Bu yöntemlerden ilki Etsy Danışmanlık hizmeti almaktır. Ancak ben her şeyi kendim yaparım fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız işte Etsy’de satışları arttırmak için 4 ipucu;

Kaliteli Fotoğraf Kaliteli Ürün

Etsy daha çok sanatsal değeri bulunan ve el yapımı ürünlerin bulunduğu bir platformdur. Bu platformda satış yapabilmek için ürününüzün sanatsal değerini ve kalitesini net bir şekilde göstermeniz şarttır. Bunun için ilk aşamada ürünleri yüklerken kaliteli fotoğraflar çekmeye ve yüklemeye özen gösterin. Fotoğraflar ne kadar kaliteli ve görsel anlamda etkileyici olursa satış rakamlarınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

Pazar Araştırması Yapın

Ürünleri üretmeden, tasarlamadan veya direkt olarak satışa sunmadan önce pazar araştırması yapın. Hangi ürün daha çok satıyor? Hedef kitleniz kaç yaş aralığında? Hangi ürünleri üretebilirsiniz? Rekabet durumu nedir? Gibi sorulara cevaplar bulun. Pazar araştırması sayesinde hem doğru ürünü üretebilir hem de satış yapmak için hedef kitlenizi daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Etsy satış işlemlerine başlamadan önce pazar araştırması yapabilir ve daha sonrasında ürünleri yükleyebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti Fazlasıyla Önemli

Etsy’de ürünü satın alan müşteriler mağazanız veya ürünler hakkında çeşitli yorumlar yapabilir. Bu yorumlar ve değerlendirmeler ne kadar olumlu olursa satışlarınız da bir o kadar yüksek olacaktır. Bu sebeple hem ürün kalitesinde hem de ürünü alıcıya ulaştırma aşamasında öncelik olarak müşteri memnuniyetine özen göstermelisiniz. Memnuniyet, daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza ve satış rakamlarınızın artmasına olanak sağlar.

Ürünleriniz Hakkında Kullanıcıları Bilgilendirin

Etsy’de satış yapmak amacıyla yüklediğiniz ürünler hakkında çeşitli bilgilere de yer verin. Kullanıcıların sorabileceği soruları cevaplamaya çalışın. Bu sayede hem güvenilir bir satıcı olabilir hem de satış rakamlarınızı arttırabilirsiniz. Ürün bilgisi, potansiyel alıcıların ürünleriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasına yardımcı olur.

Etsy Komisyon Oranları Ne Kadar?

Etsy satış işlemlerinde belirli bir komisyon değeri almaktadır. Bu her satıcı için geçerli olan bir durumdur. Bu nedenle ürün fiyatlarını belirlemeden önce ilk olarak etsy komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olun. Ardından hesaplama yaparak ürünleri buna göre mağazanıza ekleyin. Etsy satış ve listeleme işlemlerinde uygulanan komisyon oranları ve miktarı genel olarak aşağıdaki gibidir;

Komisyon TürüKomisyon Oranı % ve
Listeleme komisyonu1,41
İşlem Komisyonu%5
Ödeme Komisyonu&6,5
Reklam Komisyonu%15
Etsy Komisyon Oranları ve Fiyatları

Listeleme komisyonu ürün ekleme sırasında ödemeniz gereken ücrettir. Bu ücret 4 ayda bir yenilenir. İşlem ücreti ise satılan üründen alınan komisyondur. Reklam komisyonu ise ürünü dış reklamlar dahilinde satmanız durumunda alınan ücrettir.