İnavosyonu Yakalayın

İnovatif360'ın Profesyonel ekibi ile tanışıp profesyonel hizmet almak için hemen arayın.

0 530 443 44 43

İnovasyon bir telefon kadar yakınında.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Detaylı Rehber

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen çalışma hedef sitenin odak anahtar kelimelerde Google sıralamasında yükselmesi için yapılan çalışmadır.

SEO Çalışmasına başlamadan önce sitenin bütün teknik alt yapısı incelenir. Tüm incelemeler bittikten sonra iç ve Teknik SEO yapılır ardında Dış SEO Çalışmasına geçilir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır  sorusuna adım adım cevap vereceğiz. Aşağıdaki adımları takip ederek SEO yapabilirsiniz.

Adım #1 On Page SEO

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi; Google'da üst sıralarda çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri SEMrush ve Ahrefs gibi SEO araçları kullanarak araştırın ve ana hedef kelimenizin farklı varyasyonlarını bulun.

Adım #2 On Page SEO

Açılış Sayfalarının Hazırlanması

Anahtar Kelime Analizi; Google'da üst sıralarda çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri araştırdıktan sonra, google'da üst sıralarda çıkmak istediğiniz her bir ana kelime için özel açılış sayfaları açın ve açtığınız sayfalarda aşağıdaki adımları yapın;

  • URL'de hedef kelimeyi geçirin
  • URL'yi kısa tutun.
  • Meta Açıklamasın da hedef kelimeyi iki defa geçirin.
  • Sayfa içinde ana hedef kelimeniz ile alakalı alt başlıklar oluşturun.
  • Oluşturduğunuz her başlığın altında ana hedef kelimenizin varyasyonlarını içerek paragraflar yazın.
Adım #2 Teknik SEO

Site Hızı, Yapılandırılmış Veriler ve iP Aralığı

Yukarıdaki On Page SEO adımlarını yaptıktan sonra Teknik SEO çalışmalarına geçiş yapabilirsiniz. Teknik SEO çalışmalarında yapmanız gerekenler aşağıda sırasıyla verilmiştir.

  • Özel iP adresi kullanarak tek bir class ip'ye sahip olun.
  • Yapılandırılmış Verileri sayfalara entegre edin.
  • Site hızını optimize edin.
  • Varsa 5XX , 4XX ve 3XX hatalarını düzeltin.
Adım #3 İçerik SEO

İçerik Yayınlama ve Optimizasyonu

Teknik SEO çalışmalarından sonra odak anahtar kelimeleriniz ile alakalı seo uyumlu makale/içerikler hazırlayarak paylaşmanız ve önceki yazıları da seo kurallarına uygun şekilde optimize etmeniz ana hedef kelimenizin haricinde size organik trafik kazandırır.

Adım #4 Sayfa Dışı SEOSEO

İçerik Yayınlama ve Optimizasyonu

On Page ve Teknik SEO çalışmalarını İçerik girişi ve optimizasyonu ile destekledikten sonra tüm bu çalışmaları Off Page (Sayfa Dışı) SEO ile destekleyerek SERP sonuçlarında daha üst sıralarda çıkma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Google'da Zirveyi İnovasyon ile yakalayın!

İstediğiniz anahtar kelimede istediğiniz arama motorunda üst sıralarda olmak sizin de hakkınız.

SEO’da Neler Yapıyoruz?

On Page SEO bilinen adıyla Sayfa İçin SEO’da sitenizin her sayfasını belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelere göre analiz eder ve analizler sonucunda gelen verilere dayanarak, veriye dayalı site düzenlemelerini yaparız.

Teknik SEO çalışmalarımızda sitenizin altyapısını ve sunucunuzu baştan sona optimize ederek site hızınızı yükseltiriz. Site hızına ek olarak sunucu ip adresi aralığı ve yapılandırılmış veriler ile SEO görünürlüğünüzü arttırırız.

Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak potansiyel müşterilerinizin her zaman aratıp okuma ihtiyacı duyacağı içerikler hazırlarız. Bu içerikler sayesinde potansiyel kitleniz içeriklerinizi okuyarak dönüşüm sağlarlar.

Off Page SEO bilinen adıyla Backlink, çalışmaları ile yapılan On Page SEO, Teknik SEO ve İçerik Optimizasyonu çalışmaları desteklenerek Google üst sıralara çıkma işlemleri hızlandırılır.

SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SEO(Search Engine Optimization), web sitelerin arama motorlarında çok iyi sıralama elde etmek için yapılan işleme denir.Bu yöntemler web sitelerin arama motoru algoritmalarına uygun hale getirilerek daha yüksek bi trafik elde etmelerini sağlar.

SEO,”Search Engine Optimization” kelimenin kısaltmasıdır. Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. SEO, web sitelerin arama sonuçlarında yani sayfalarında(SERP) daha üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalardır. SEO çalışmaları, web sitelerinin daha fazla organik trafik almasına ve dolayısıyla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasına yardımcı olabilir.

SEO’nun önemi günümüzde artarak çoğalmaktadır çünkü internet kullanımı da giderek artmaktadır. İnternet kullanıcıları, arama motorlarında araştırmak istedikleri bilgileri veya ürünleri bulmak için öncelikle arama motorlarına yönelirler ve aldıkları sonuçlarda ilk sayfalarda yer alan sitelere daha güvenli bir bilgi olarak bakmaktadırlar. SEO çalışmaları sitelerin en üst sıralarda yer almasını sağlamakla daha fazla kullanıcıyı sitesine çekmesini sağlar.

SEO, web sitelerin arama motorunda daha üst sıralarda yer almasını sağlayarak daha fazla trafik çekmeyi ve daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlar. Bunlarla beraber marka bilinirliğinizi arttırmayı büyük ölçüde sağlar. SEO hizmeti almanızın bazı nedenleri:
Daha yüksek organik trafik, Daha iyi kullanıcı deneyimi, Rekabet avantajı, Daha yüksek dönüşüm oranları ve Marka bilinirliği. Sonuç olarak, SEO hizmeti aldığınızda daha fazla organik trafik, daha iyi bir kullanıcı deneyimi, rekabet avantajı, daha yüksek dönüşüm oranları ve daha yüksek marka bilinirliği gibi faydalar, işletmenizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Organik trafik, web sitenizde arama motorları, sosyal medya, diğer web sitelerinden veya doğrudan URL’yi yazarak erişebilen gerçek insanlar tarafından oluşturulan doğal ziyaretçi trafiğidir. Organik trafik ücretli reklam veya tanıtım olmadan elde edilen trafik demektir. Organik trafik, kullanıcıların kendi doğal yollar ile web sitenize girdikleri zaman elde edilir. Organik trafik sitenizin görünürlüğünü artırmak daha fazla potansiyel müşteriye erişmenizi sağlar.

Teknik SEO, Site İçi SEO (On Page SEO), Site Dışı SEO (Off Page SEO), Voice SEO hizmetlerini kapsar.

Sitenizin arama motorlarındaki durumuna göre değişkenlik gösterir, Bu nedenle bunun için tam bir süre söyleyemeyiz.

SEO Ajansları sıralama garantisi veremez fakat sitenizin olduğu konumdan daha iyi yerlere gelebileceğinin garantisini verir.

İnovatif360 SEO için semrush, ahrefs vb. araçları kullanarak sitenizin en iyi konuma gelmesini sağlar.

SEO çalışması 5 aşamadan oluşuyor bunlar;
Teknik SEO, Site içi SEO(On Page SEO), Site Dışı SEO(Off Page SEO),Voice SEO(Sesli SEO) ve son olarak Lokal SEO bu aşamalardan geçerek sitenize SEO çalışması uygulanır.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak SEO’ya ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı da SEO danışmanlığı alarak üst sıralarda yer alabiliriz.

SEO danışmanı, Google, Yandex gibi arama motorlarına üst sıralarda yer alamanızı sağlayan teknikleri uygulanması için müşteriye veren kişiye denir.

Günümüzde birçok firma ön planda yer almak istiyor. Ön planda yer almak için SEO’ya ihtiyaç duyuyorlar. Sitelerin görünürlüğünün artması firmaların hizmetlerinin bilinirliğini arttırıyor.

Yazının SEO uyumlu olması için başlık yapısı, cümle içinde geçen anahtar kelimelerimiz önem taşır. Bunları doğru uygulayarak SEO uyumlu makale yazmaya bir adım daha yakınsınız.

Teknik SEO sitenizin yapılandırılmış verilerini işaretleme Google in sitenizi indexlemisinde tanımasına yardımcı olacak şeyleri kapsar.

Site içi SEO sitenizin ön planda olması için google in doğru şekilde okuması ve anlaması için yapıtığımız değişikliklere site içi SEO denir. Site içi SEO şunları kapsıyor. URL,Description,Title,içerik,görsel gibi alanlarda yaptığınız düzenlemeleri kapsar.

Site dışı SEO’da sitenizin başka kaynaklardan aldığı referans ve tavsiyelerdir. Alınan referanslar sizin sitenizin daha üst sıralara ulaşmasında büyük rol oynar.

Kullanıcı deneyimi iyi olması kullanıcının sitenizde kalmasını sağlayan önemli bir faktördür. Kullanıcı deneyimi kötü olduğunda kullanıcı sitenizden hızlıca sıkılıp çıkması demektir. Bu yüzden kullanıcı deneyimi ne kadar iyi anlaşılır olursa kullanıcı sitenize girdiğinde o kadar mutlu ayrılacaktır.

SEM Reklamdır, SEO Organiktir.